Senior Leadership Team

Click on the staff name to send them an email

Jon Bell Headteacher
Rob Skipp Deputy Headteacher
Laura Blake Assistant Head – Behaviour and Attitude
Tanith Lynham Assistant Head – Personal Development
Daniel Skirrow Assistant Head – Teaching and Learning
Kelly Hopson Assistant Head – Standards and Achievement

Leaders of Learning

Fraser Blackwood Leader of Maths, Business & Computing
Jacq Powell Leader of Communications
David Barker Leader of Science and PE
Colin Davies Leader of Creatives
James Fairclough Leader of Humanities

Pastoral Team

Peter Dillon Head of Year 7 and Year 6 transition
Carrie Wilson Head of Year 8 and Year 9
Donna Findlay Head of Year 10 and Y11
Rachel Pounds School Welfare officer
Mikala Gatley Safeguarding and Pastoral Support Officer
Kelly Rexworthy Inclusion support worker
Christopher Davies Inclusion support worker
Renet Wright Inclusion support worker

Heads of Department

Colin Davies Head of Art
Sally Brown Head of Business Studies / Child Development / Btec Quality Lead
Carrie Wilson Head of Citizenship / RE / Head of Andromeda House
Matt Duke Head of Computing / Head of Orion House
Laura Blake Head of Drama
Jacq Powell Head of English
Tanith Lynham Head of Geography
James Fairclough Head of History
Fraser Blackwood Head of Maths
Laurence Gillham Head of Modern Foreign Languages
Pete Dillon Head of Music
Daniel Mills Head of PE
David Barker Head of Science
Liz Stevens SENCO
Katherine Cropley Head of Technology / Food

Staff contacts

Admin Main School email contact
Site Site
Kimberley Anderson Second in Mathematics
Amanda Barley Teacher of Mathematics
Chris Barton Assistant Site Manager
Sarah Bendle Teaching Assistant
Mary Carter Teacher of Art
Michelle Claxton Second in English – KS4
James Courtice Teacher of Horticulture / Cover Supervisor
Suzanne Davey-Hicks Teacher of Science
Alexandra Doyle Teacher of Geography
Lesley Duran Teacher of Science / Head of Hydra House
Emma Eagles Assessment Data Manager
Ben Earnshaw ICT technician
Jenny Emerson Teacher of Science
Caroline Eveleigh Second in English – KS3
Donna Findlay Teacher of English
Laura Geraci Teaching Assistant
Julia Gibson Second in Science
Juliette Gill Teacher of English
Jacqui Green Personnel Manager / Head’s PA
Julie Heath Teaching Assistant
Sharon Hughes Teaching Assistant
Rosie Jheeta Teacher of Humanities
Sarah Jones Main Office Clerical Assistant / First Aid
Jenny Jones Teacher of Geography
Catherine Kinsey Teacher of Mathematics
Vicky Lewis Teacher of DT Food
Rachel Lewis Teacher of Art and DT
Tracy Ludlow Main office Clerical Assistant / First Aid
Rosemary Magill SEND Administration Manager / Teaching Assistant
Sara McMahon Teaching Assistant
Morrie Morrison Site Assistant
Victoria Morgan Teacher of English
Gaynor Normington Finance Assistant
Vikki Oakley Teacher of Girls’ PE
Anne Platts Teaching Assistant
Sharon Pulley Lunchtime Supervisor
Catherine Pullin Teacher of Science / Head of Pegasus House
Marc Radford Teacher of Modern Foreign Languages
Laura Robinson Finance Assistant
Jackie Rymer Examinations Officer / Cover Supervisor
Rachel Sharp Teacher of Physical Education / DofE co-ordinator
Gerry Sweet Teaching Assistant
Claire Truscott-Jones Teacher of DT food
Jayme Townsend Main office Clerical Assistant
Kate Townsend
Meg Trowell
Main office Clerical Assistant / First aid
Librarian
Katie Williams Teacher of Drama
Mandy Winbow DT Technician